Bemutatkozás
Dr. habil. Simonics István a villamosmérnöki és mérnöktanári diplomáit a Budapesti Műszaki Egyetemen, a pedagógia egyetemi doktori végzettségét a szegedi József Attila Tudományegyetemen szerezte meg. A PhD fokozatot, neveléstudomány területen az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a habilitált doktori címet az Eszterházy Károly Egyetemen kapta meg.
Szakmai karrierjét az Országos Oktatástechnikai Központban fejlesztőmérnökként kezdte, ahol elsősorban a szakképzési tananyagok és eszközök fejlesztésében vett részt. Ezután az Államigazgatási Főiskola veszprémi intézetében, főiskolai adjunktusként, az akkor kialakított informatikai oktatást végezte.
1988-ban kezdett dolgozni Budapesten a Művelődési Minisztérium Szakképzési osztályán, feladata volt többek között a két tannyelvű szakközépiskolai program kialakítása.
1990-ben az újonnan megalakuló Munkaügyi Minisztérium Szakképzési Főosztályon az Emberi Erőforrások Fejlesztése világbanki program ifjúsági és felnőttképzési komponensének feladatait végezte, részt vett az átalakuló szakközépiskolai fejlesztésben, és a regionális átképző központok hálózatának kialakításában.
1993-ban alapító igazgatója volt a Budapesti Munkaerő-piaci Intervenciós Központnak, irányításával valósult meg a PHARE program kidolgozása, hogy a központ aktív tagja lehessen a felnőttek átképzési programjait biztosító hálózatnak.
1995-ben nevezték ki a Nemzeti Szakképzési Intézet főigazgató-helyettesének. A nemzetközi kapcsolatok kialakítása során az Európai Szakképzési Alapítvány támogatásával létrehozta a magyar Observatory hálózatot.
Ezt követően a Nyitott Szakképzésért Közalapítvány alapító igazgatójaként részletes pályázati programot dolgozott ki a nyitott és kötetlen tanulási programok fejlesztésének támogatásához.
Az IQSOFT Rt. oktatásfejlesztési vezetője, 2000-ben alapító igazgatója volt az IQSOFT – John Bryce Oktatóközpontnak.
2002-ben kezdett el vezető oktatóként dolgozni az Óbudai Egyetemen és előd intézményeiben. Olyan tantárgyakat oktatott – Felnőttek szakképzése és gazdaság, Vezetés és szervezetfejlesztés, Pedagógusképzés megújítása, Projekttervezés, Vezetői ismeretek –, amelyekben megoszthatta hallgatóival az előző munkahelyein megszerzett hazai és nemzetközi tapasztalatait.
Az oktatási tevékenysége mellett aktívan részt vett hazai és nemzetközi kutatásokban, és pályázati programok kidolgozásában, illetve megvalósításában. 2020-ban habilitált egyetemi docensként, a Trefort Ágoston Mérnökpedagógiai Központ főigazgatójaként vonult nyugdíjba.
Több hazai és nemzetközi szervezetnek volt tagja. Részt vett a Magyar Szakképzési Társaság (MSZT), és az eLearning területén évente legkiválóbbakat elismerő Hutter Ottó díj alapításában. 2002-ben egyik létrehozója volt a különböző hazai fejlesztési eredményeket bemutató, évente megrendezésre kerülő eLearning Fórumnak. Több hazai és nemzetközi konferenciát is szervezett.
A Felnőttképzési Szakértők Országos Egyesületének (FSZOE) és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Multimédia az Oktatásban Szakosztályának (NJSZT MMO) alelnöke volt. 2014-től elnökségi tagja az IGIP – International Society for Engineering Pedagogy – nemzetközi mérnökpedagógiai szervezetnek.
Szakmai munkájának elismeréseként ezektől a szervezetektől különböző díjakat kapott:
- Szakképzésért díj MSZT, 2011
- Elismerő oklevél FSZOE, 2022
- „Multimédia az oktatásban gyűrű – tananyag” díj, NJSZT MMO, 2014
- „Multimédia az oktatásban örökös tag” díj, NJSZT MMO, 2016
- „Multimédia az oktatásban gyűrű – életmű” díj, NJSZT MMO, 2021
- International Engineering Educator „Ing.Paed.IGIP” Award IGIP, 2012
- IGIP Senior Member Award IGIP, 2018
- Adolf Melezinek Meritorious Service Award IGIP, 2021
1993-ban „Eisenhower Exchange Fellowships” ösztöndíjas volt az Amerikai Egyesült Államokban, ahol az ifjúsági és felnőtt szakképzést, a tanárképzést, a távoktatást és nyitott képzést, valamint az oktatásban alkalmazható csúcstechnológiai megoldásokat tanulmányozta.
A hazai, valamint a nemzetközi kutatási és fejlesztési programokban végzett szakmai munkák eredményeit magyar és angol nyelvű előadásokban és publikációkban mutatta be.